مشترکات شیعه و سنی در مهدویت

با وجود این که دو فرقه شیعه و سنی در باره امام مهدی(عج) و ویژگی های او اختلاف دیدگاه دارند در عین حال،اتفاق آنان دراین باره فراوان است.

موضوعات مشترکی که در این باره در حدیث های اسلامی وجود دارد در حوزه های گوناگون مربوط به امام مهدی (عج) است؛ از جمله درباره نسب امام،ویژگی ها و شمایل آن بزرگوار، نشانه های ظهور ایشان، خصوصیات و شرایط حاکم هنگام ظهور و برخی حوادث و رویدادهایی که در آن زمان به وقوع خواهد پیوست....

اهل سنت و شیعه، در طی اعصار و مرورقرن ها، براین اتفاق داشته و دارند که در آخرالزمان، یک نفر از اولاد رسول (صلی الله علیه و اله) و فرزندان علی (علیه السلام) و فاطمه(سلام الله علیها) در هنگامی که دنیا پر از ظلم و جور شده باشد، ظهور نماید و جهان را پر ازعدل و داد کند.

همه او را همنام و هم کنیه پیامبر (صلی الله علیه و اله) و ملقب به مهدی معرفی کرده اند و همه به اتفاق دارند بر اینکه تا او ظهور نکند، سیر این عالم و این جامعه بشزی به پایان نخواهد رسید و تا این دادگستر بزرگ و رهبر حکومت عدل جهانی قیام نکرده است، بشر باید منتظر او باشد و بداند که جهان، محکوم ظلم ستگران و فسادگران نیست و سرانجام همه تباهی ها و نگرانی ها به راحتی و امنیت و آسایش مبدل می شودو مستکبران و مفسدان، ریشه کن می گردند...!

عبدالله بن عمر مى گوید: " المهدى الذى ینزل علیه عیسى بن مریم و یصلى خلفه عیسى(علیه السلام): مهدى (عج)، کسى است که عیسى بن مریم بر او نزول مى کند و پشت سر او نماز مى خواند."

 

الفتن، ج 1، ص 373، نعیم بن حماد المروزى، مکتبه التوحید، قاهره، چاپ اوّل، 1412.

/ 0 نظر / 75 بازدید