غیبت

بامراجعه به مجموعه های احادیثی روشن می شود که شمارزیادی ازروایات واحادیثی که درباره وجودگران مایه حضرت مهدی (عج) است وازخورشید جهان افروز او نوید دارد، ازغیبت غم بار او نیز خبر می دهد و مسأله " غیبت " در این روایات به روشنی بیان شده است.

" غیبت " دراصطلاح برای کسی استعمال می شود که مدتی درجایی حضور دارد و پس از آن در محل حاضر نمی شود و در فرهنگ " مهدویت " به پنهان شدن حضرت مهدی (عج) از دیدگان مردم گفته می شود.غیبت را می توان در اینجا به سه معنا تفسیر کرد:

1.آن حضرت در درون جوامع بشری زندگی نمی کند ودر دسترس مردم نیست که به سان دیگر انسان های عادی هرکس خواست او را ببیند و آشنا و بیگانه و دوست و دشمن او راملاقات کنند.

2.حضرت مهدی (عج) درمیان همین جامعه وهمین انسان هاست؛ اما به قدرت خدا، هر گاه اراده کند از برابر چشم ها ناپدید می گردد ودیدگان مردم - با اینکه آن حضرت موجود و حاضر است - او را نمی بینند ؛ همان گونه که موجودات دیگری چون فرشتگان، ارواح و جن را نمی بینند؛با این که به نص قرآن شریف آن ها در میان جامعه ها هستند و دراین جهان موجودند، ممکن است این قدرت استتار و اختفا از برابر دیدگان را کرامتی از کرامت های حجت خدا و ولی او امام مهدی (عج) بدانیم.

آن حضرت در پرتو این قدرت خدادای، می تواند هرگاه اراده فرمود در برابر دیدگان، ظاهر و آشکار گردد و هرگاه خدا خواست نهان و ناپدید شود. احتمال دیگر این است که:

آن حضرت با همان قدرت اعجاز، در دیدگان نظاره گر ، به گونه ای تاثیر و تصرف نماید که آنان نتوانند جمال دل آرای او را بنگرند و این کار ازاولیای الهی - که از سوی خدا دارای قدرت در جهان آفرینش هستند - بعید نیست.از قرآن کریم نیز می توان امکان استتار و اختفای انسان ازبرابر دیدیان را - چه به صورت کوتاه مدت یا دراز مدت - دریافت کرد.( ر.ک: یس(36)، آیه 9 و أسراء (17) آیه 45).

امام صادق (ع) فرموده است:

" یفقد الناس امامهم یشهد الموسم فیراهم ولا یرنه" (الکافی، ج1ص337)

" مردم امام خویش را گم می کنند، پس آن امام درموسم حج حضور می یابد(و) مردم را می بیند، ولی مردم او را نمی بینند".

3.معنای دیگر غیبت پنهان بودن حضرت از نگاه معرفتی انسان هاست، به این معنا که آن حضرت را می بینند ولی نمی شناسند. از این رو در روایات فراوانی آن حضرت به یوسف صدیق (علیه السلام) تشبیه شده که اگر چه بین مردم بود، ولی اورا نمی شناختند.ناشناسی او به حدی رسید که حتی برادران او نیز، او را نشناختند.

امام صادق (ع): " فَما تَنکِر هذهِ الامّة أن یَفعلَ الله جَلَّ وَ عَزَّ بحجّته کَما فَعَلَ بِیوسف أن یَمشی فی أسواقِهِم و یطَاُ بُسُطهم حتّی یأذن الله فی ذلک له کَما أذِن لیوسف ".

" خوی و شأن این امت چه چیز را انکار می کنند، که خدای عزوجل در یک زمانی باحجت خود همان کند که با یوسف (ع) کرد". (الکافی،ج1،ص336 ح4)

به این معنا که خداوند بین او وبین بندگان حجاب و پرده ای قرار می دهد که مردم او را نمی شناسند.

                                   کــــــــــــاش قدر مولایمان رابدانیــــــم...!!!

/ 30 نظر / 30 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام آن شیر دلاور که زبهر طمع نفس در خوان جهان پنجه نیالود، علی بود شاهی که وصی بود و ولی بود، علی بود سلطان سخا و کرم و جود، علی بود میلاد امام علی(ع)آغازگر اشاعه عدالت و مردانگی و معرف والاترین الگوی شهامت و دیانت بر شما مبارک باد[گل][گل]

خادم المهــــــــــــدی313

سلام علیکم خواهش میکنم وبتون واقعاپرمحتواوبسیارارزشی وقابل تایداست...ممنون ازحضوروحسن توجه ولطف حضرتعالی..سپاسگذارم ازمرحمتتون...محتاج دعای فرج وشهادت..یاعلی

خادم المهــــــــــــدی313

سلام مجددوب زیباتون زینت بخش وب مهدوی ماشد..اگرلایق دونستیدماروبانام انتظارمنتــــــــــظرلینک بفرمائید...یاعلی[گل]

العبد

سلام علیکم باعث افتخارم بود که رو موج نظرات دوستان با وبلاگ سراسر معنویتون آشنا شدم و با احترام به جمع متقین لینک شده ی وبلاگم درومدید کمترین کاری بود که از دستم بر میومد برای نشر مطالب ارزشیتون ایام رجبیه دستگیر عاقبتتون انشاالله این ایام ما رو از دعای خیرتون بی نصیب نفرمایید یا علی که زندگی را نمکی نیست... به جز حب علی ع

انتـــــــــــظار

سلام بزرگوار باپست جدید بروزم... منتظر حضور گرمتون و نظرات ارزشمندتون هستم درپناه خالق بی همتا باشید التماس دعا.

mohamad

سلام عليكم با مطلبي به روزم خوشحال ميشم تشريف بياريد و ما رو با نظراتتون مستفيض كنيد يا مهدي

انجمن جلال آل احمد

سلام. قشنگ مینویسید... اگر مایل به تبادل لینک هستید، اطّلاع بدید. /// با این چند مطلب خواندنی به‌روزم: -من سرهنگ نیستم! -عکسی تکان‌دهنده از «ژنرال السّیسی» -سخن یکسال پیش دکتر روحانی -ژنرال آمریکایی: سه چیز نمیگذارد شبها بخوابم! -شکرآب شدن رابطه‌ی "عارف" و "روحانی" سخنان خواندنی مفتی اعظم سوریّه درباره امام علی(ع) و امام خامنه‌ای و... [گل]

علیرضا

سلام عالی بود. ممنون که سر زدید. یازهرا