— آخرزمان که در کتاب‌های لغت به دوره آخرو قسمت واپسین از دوران که به قیامت بپیوندد معناشده است، در فرهنگ و ادبیات بسیاری از ملل و نحل به ویژه پیروان ادیان ابراهیمی،از اهمیت و جایگاه برجسته‌ ای برخوردار است و آن ها با حساسیت و دقت فراوانی این موضوع را دنبال می‌ کنند.
شاهد این موضوع، کتاب‌های فراوانی است که از دیر زمان درمیان اقوام و ملل مختلف در زمینه نشانه ‌هاو ویژگی ‌های آخرالزمان نوشته شده است.
 
—دوران انتهایی حیات بشری را دوران آخر الزمان گویند.
—دوران انحطاط و زوال حیات بشری
—دوران از بین رفتن نسل انسان و انقراض آن
—پایان عمر زمین و حیات در آن
 در کتب آسمانی و ادیان الهی به دوران پایان زندگی انسان در این جهان آخرالزمان گفته می شود.
—درفرهنگ اسلامى، آخر الزمان، هم دوران نبوت پیامبر اکرم (ص)، تا وقوع قیامت را شامل مى شود و هم دوران غیبت وظهور مهدى موعود(ع) را در دوران معاصر
 
—عده اى از مفسران ومتفکران مسلمان از قبیل : مرحوم علامه طباطبایى، استاد شهید مرتضى مطهرى، سید قطب، محمد رشید رضا، شهید سید محمدباقر صدرو... با اتکا به آیاتى ازقرآن کریم اعراف: 138، انبیاء: 105، صافات: 171 و 172 استخلاف انسان در زمین،فرمانروا شدن نیکوکاران زمین وراثت صالحان وپیروزى حق بر باطل را به رقم جولان دائمى باطل، به عنوان سرنوشت آینده بشر مطرح کرده اند و آیات وروایات مربوط به تحولات آخر الزمان را بیانگر نوعى فلسفه تاریخ مى دانند و به اعتقاد ایشان، عصر
آخر الزمان عبارت است از دوران شکوفایى تکامل اجتماعى و طبیعى نوع انسان.
 
—آخرالزمان قطعه معینى از تاریخ نوع انسان است که او باید در آن، حرکت تکاملى تدریجى خود را تا تحقق وعده الهی ادامه دهد.
 
—تحولات آخر الزمان امرى است غیر عادى که در آخرین بخش از زندگى نوع انسان واقع می گردد وبه تحولات قبلى جامعه انسانى مربوط نمى شود.
 
—


تاريخ : ۱۳٩٢/٧/٤ | ٦:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : | نظرات ()
  • قالب بلاگ اسکای | اس ام اس دون